aktywnypodroznik aktywnypodroznik
387
BLOG

Zamek Krzyżtopór w Ujeździe

aktywnypodroznik aktywnypodroznik Podróże Obserwuj temat Obserwuj notkę 8
 

Pogoda już iście wiosenna, wiec dlaczego by tak nie przyśpieszyć majówki? Szukacie miejsca na weekendowy wypad pod Warszawę? Wybierzcie się z nami do zamku Krzyżtopór w Ujeździe w Górach Świętokrzyskich!

Zamek Krzyżtopór w Ujeździe jest to jedna z najbardziej niesamowitych budowli w Polsce. Wybudowana została na wzór włoskich rezydencji z XVI w., zwanych palazzo in fortezza, gdzie renesansowy pałac otoczony był murami obronnymi stylizowanymi na średniowieczne. Pomysłodawcą był Krzysztof Ossoliński, wojewoda Sandomierza (Sandomierz znajduje się ok. 40 km na wschód od Ujazdu) i miłośnik kultury włoskiej, który w ciągu swego życia odbył liczne podróże do Italii i zapragnął wybudować dla siebie taki właśnie włoski zameczek tutaj w Polsce. Do pracy zaangażował włosko-szwajcarskiego architekta, Wawrzyńca de Senes oraz mnóstwo rzemieślników różnych specjalizacji. Zamek został zaprojektowany na planie 5-ramiennej gwiazdy, o 5 wierzchołkach-bastionach, z których na 4 wzniesiono wieże. Była to tzw. szkoła nowowłoska, gdzie wszystkie elementy miały ze sobą współgrać. Dodatkowo obronne wrażenie potęgowała fosa wokół zamku oraz samo miejsce budowy – skaliste wzgórze nad rzeką Koprzywianką.

Głównym elementem wybudowanego ok. 1630 r. Krzyżtopora miał być pałac z dziedzińcem na kształt dziurki od klucza. Ciekawostką jest mnogość astrologicznych symboli – Krzysztof Ossoliński bardzo interesował się numerologiąi zodiakiem, dlatego polecił wykonać w pałacu 12 sal (jak 12 miesięcy), 52 komnaty (jak 52 tygodnie) oraz 365 okien (jak 365 dni w roku). Pałac ozdobiony był malowanymi znakami zodiaku, które z biegiem lat niestety się starły. Na górującej ponad mostem nad fosą wieży bramnej widniał herb warowni – czarny, marmurowy krzyżi topór, symbolizujące religię katolicką oraz herb rodziny Toporczyków, od których pochodzili Ossolińscy. Obok umieszczono wielką literę „W” - kabalistycznysymbol wieczności, który miał ochronić twierdzę na wieki. Zamek Krzyżtopór jest ogromny, zajmuje ponad 1 ha powierzchni, zaś jego mury piętrzą się na wysokość 15 m. Niezwykłe jak na tamte czasy było również to, że miał cysternę wybudowaną specjalnie w celu gromadzenia deszczówki do picia, a także spory ogród przy jego północnej części.

Aby poznać ciekawostki i tajemnice zamku w Ujeździe, zerknij na naszą stronę!

W Górach Świętokrzyskich czeka też na Was zamek w Chęcinacha pod Warszawą - zamek w Czersku!

Podróże to moja pasja!

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości