aktywnypodroznik aktywnypodroznik
223
BLOG

Zamek w Chęcinach

aktywnypodroznik aktywnypodroznik Podróże Obserwuj temat Obserwuj notkę 3

Pogoda już iście wiosenna, wiec dlaczego by tak nie przyśpieszyć majówki? Szukacie miejsca na weekendowy wypad pod Warszawę? Wybierzcie się z nami do zamku w Chęcinach w Górach Świętokrzyskich!

Zamek w Chęcinach wzniesiony pod koniec XIII w. z polecenia biskupa krakowskiego, Jana Muskaty (1250-1320), który dostał te skaliste  tereny od króla Władysława Łokietka. Niestety biskup nie wykazał się wdzięcznością, gdyż okazał się być szpiegiem na usługach czeskiego króla, który planował bunt przeciwko polskiemu władcy. Na początku XIV w. Władysław Łokietek odkrył spisek Jana Muskaty, za co wtrącił go do chęcińskich lochów. W owym czasie stolicą Polski było Gniezno, jednak król większość czasu spędzał właśnie w Chęcinach– tutaj spotykał się z ważnymi osobistościami, urządzał zjazdy rycerskie, a nawet, motywowany groźbą niebezpieczeństwa ze strony Krzyżaków, przeniósł do Chęcin cały skarb koronny, budując w tym celu specjalny skarbiec.

Zamek umocniono za czasów Kazimierza Wielkiego – to właśnie wtedy wykonano czerwone, ceglane nadbudowy kamiennych wież. Za panowania Władysława Jagiełły warownia była wykorzystywana głównie jako więzienie, gdyż w jej lochach trzymano komturów krzyżackich. Koniec XVI w. przyniósł dla Chęcin renesansowe zmiany – rozbudowę, pojawienie się nowych budynków mieszkalnych oraz krużganków i podcieni dookoła głównego dziedzińca. W 1607 r. wybuchł pożar, który strawił prawie cały zamek; na szczęście wkrótce po tym strasznym zdarzeniu odbudowano go na modłę barokową, wieńcząc wszystkie wieże kunsztownymi hełmami (kopułami), a główną bramę ozdabiając kamiennym portalem. Od czasu potopu szwedzkiego twierdza zaczęła powoli popadać w ruinę. Jeszcze w XVIII w. mieścił się tu sąd, a w 1787 r. na zamek zawitał król Stanisław August Poniatowski– wtedy chęcińskie działa wystrzeliły po raz ostatni. Potem nad Chęcinami zawisły czarne chmury, gdyż okoliczna ludność zaczęła zabierać kamienie do budowy swoich własnych przybytków.

Wiesz co łączy Chęciny z warszawskim Placem Zamkowym? Odpowiedź znajdziesz na naszej stronie!

Niedaleko, także w Górach Świętokrzyskich znajduje się zamek Krzyżtopór w Ujeździe.

Jadąc do Chęcin, przejeżdżamy przez Grójec. Warto tu zboczyć z trasy, skręcając w Skurowie w lewo w DW730. Po ok. 6 km ukaże się nam piękny Pałac w Woli Boglewskiej.

Podróże to moja pasja!

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości