aktywnypodroznik aktywnypodroznik
145
BLOG

Dworki w okolicach Warszawy - część 3

aktywnypodroznik aktywnypodroznik Podróże Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

Oto część trzecia naszego odkrywania dworków Mazowsza!

7. Petrykozy

Petrykozyto skromny dworek w klasycystycznym stylu, wybudowany ok. 1820 r. dla Jana Bogumiła Janasza. Brak jakichkolwiek przesadnych ozdób, oprócz 2 ganków z przodu i z tyłu, które ograniczone są 2 kolumienkami świadczy o bezpretensjonalnej prostocie tej pięknej budowli. Przed II wojną światową dworek należał do rodziny Bagniewskich, a potem do hrabiego Edwarda Broela-Platera. Niestety po wojnie wielokrotnie buszowali w nim szabrownicy, którzy rozkradli większość drogocennych pamiątek. Po dekadach opustoszenia dworek kupił aktor Wojciech Siemion, który po gruntownym remoncie założył w nim Galerię Sztuki Ludowej. Kiedy aktor zmarł w 2010 r., muzeum przestało funkcjonować. W 2013 r. w Petrykozach wybuchł pożar, który strawił dach budynku oraz część zbiorów. Na szczęście strażacy ocalili większość obrazów i antyków i obecnie trwa odbudowa i remont posiadłości.

Przy dworku w Petrykozach postawiono także 2 stare, drewniane wiatrakitypu koźlak oraz skansen.

8. Żelazowa Wola

Żelazowa Wola jest chyba najsłynniejszym dworkiem w całej Polsce, co roku odwiedzanym przez liczne pielgrzymki melomanów i nie tylko. To właśnie w tym miejscu 1 marca 1810 r. urodził się nasz największy polski kompozytor, Fryderyk Chopin. Jego ojciec, Francuz, Mikołaj Chopin pracował jako  nauczyciel dzieci Skarbków– szlacheckiej rodziny, która posiadała okoliczne dobra: pałac, dworskie zabudowania, wozownię, stajnię, oranżerię, park oraz właśnie ów dworek – oficynę, w której pozwoli mieszkać Mikołajowi, jego polskiej żonie, Justynie oraz czwórce ich dzieci. W 1810 r. Chopinowie przeprowadzili się na stałe do Warszawy, jednak ciągle utrzymywali kontakt ze Skarbkami, do których młody Fryderyk co roku przyjeżdżał na wakacje. Wtenczas odwiedzał także pałac w niedalekich Sannikach, którego właściciele – Pruszakowie – przyjaźnili się z artystą oraz z jego 3 siostrami.

Majątek znajdował się w posiadaniu Skarbków od 1798 r., w 1812 r. ich pałac spłonął, ale sam dworek chopinowski szczęśliwie ocalał. Po wielu zmianach właścicieli, miejscem narodzin kompozytora zainteresowało się Warszawskie Towarzystwo Przyjaciół Domu Chopina, które w 1929 r. nabyło dworek i pięknie go wyremontowało, nie zapominając o pięknym parku. Budynkowi oraz jego przyległościom nadano styl tradycyjnego, polskiego, romantycznego dworku – tym samym stał się on jeszcze piękniejszy niż wtedy, gdy powstał. W latach 30-tych odnowiono także wnętrza, a z końcem wojny uroczyście otwarto „Muzeum Fryderyka Chopina”.

Obecnie zarówno dworek, jak i park należą do Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina i co niedzielę (od początku maja do końca września) mają w nim miejsce koncerty chopinowskie. Szczegóły można sprawdzić na oficjalnej stronie muzeum: http://chopin.museum/pl/museum/zelazowa_wola/id/216

Zapraszamy miłośników dwóch kółek na wycieczkę rowerową do Żelazowej Woli przez Puszczę Kampinoską!

Aby zobaczyć piękne zdjęcia opisanych dworów oraz dowiedzieć się jak tam dojechać, kliknij na zamieszczone linki!

Kolejne dworki za kilka dni! :)

Podróże to moja pasja!

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości