aktywnypodroznik aktywnypodroznik
215
BLOG

Dworki w okolicach Warszawy - część 2

aktywnypodroznik aktywnypodroznik Podróże Obserwuj temat Obserwuj notkę 1

Oto część druga naszego odkrywania dworków Mazowsza!

4. Dworek Chełmońskiego w Kuklówce

W Kuklówcew latach 1889-1914 (aż do swojej śmierci) mieszkał słynny malarz, Józef Chełmoński, autor sielskiego „Babiego lata”. Jest to skromny, jednakże bardzo urokliwy, 2-poziomowy dworek z ciemnobrązowego drewna z czerwonym dachem. Mimo że na Mazowszuistniało w owym czasie wiele podobnych, wybudowanych w 2 połowie XIX w., szlacheckich dworków, to właśnie Kuklówkę wybrał na swoją siedzibę i miejsce tworzenia Chełmoński. Okoliczne pola i łąki zostały zaś trwale uwiecznione na obrazach: „Bociany”, „Orka”, „Owczarek”, „Jesień”, „Przed burzą”, „Kuropatwy na śniegu” czy „Staw w Radziejowicach”.

Po śmierci artysty dworkiem zaopiekowali się jego potomkowie.

Niedaleko od Kuklówki znajduje się pałac w Radziejowicach, którego Chełmoński był częstym gościem – obecnie znajduje się tam galeriaprac malarza.

5. Dworek Cypriana Kamila Norwida w Głuchach

Dworek w Głuchachwzniesiono pod koniec XVIII w. dla Michała Zdzieborskiego, dziadka słynnego poety polskiego doby romantyzmu, Cypriana Kamila Norwida. W tymże dworku twórca w 1821 r. przyszedł na świat; kiedy jednak miał 4 latka, jego matka zmarła i Norwidem już w Warszawie opiekowała się jego babka. Po licznych zawirowaniach w 1912 r. właścicielem dworku został rzeźbiarz, Bolesław Jeziorański, który wykonał popiersie Adama Mickiewicza na trójkątnym zwieńczeniu ganku. Po II wojnie światowej od upaństwowienia Głuchy uratowali Andrzej Wajda i Beata Tyszkiewicz. Małżeństwo artystów w 1966 r. kupiło modrzewiowy dworek i obecnie mieszka w nim ich córka, Karolina Wajda.

Dworek jest parterowy, skromny, acz urzekający pięknem prostoty. W środku oprócz zabytkowych mebli można obejrzeć pamiątki po słynnym poecie. Wokół Głuchów rozpościera się park, a do budynku prowadzi aleja zabytkowych, starych klonów. Niedawno udostępniono go zwiedzającym, aby zgromadzić fundusze na jego remont (wstęp dopiero po telefonicznym umówieniu się – szczegóły na stronie którą podajemy poniżej artykułu).

6. Radachówka

Spowity bluszczem, tonący w bujnej roślinności dworek w Radachówce należał najpierw do rodziny Pfeifferów, a potem do Szlenkierów (córka pierwszego właściciela, Halina Pfeiffer wyszła za mąż za Karola Szlenkiera). Niezwykłe jest to, że nawet w czasie II wojny światowej oraz w dobie PRL-u należał do tej samej rodziny, która pieczołowicie opiekowała się majątkiem i gromadziła w nim antyki i historyczne pamiątki sprzed lat. Drewniany dworek, nastrojowy ganek i balkon oraz przylegający do posiadłości ogród są wspaniałym, przepełnionym romantyzmem miejscem, które docenił Andrzej Wajda,umiejscawiając w Radachówce akcję swojego filmu „Panny z Wilka” według opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza. Dworek wystąpił też w serialu Kazimierza KutzaSława i chwała” oraz w filmie „Prawo ojca”.

Jeszcze jednym powodem, aby odwiedzić to fantastyczne miejsce jest piękna przyroda, a dokładnie otulina otwockich lasów oraz rzeka Świder.

Aby zobaczyć piękne zdjęcia opisanych dworów oraz dowiedzieć się jak tam dojechać, kliknij na zamieszczone linki!

Kolejne dworki za kilka dni! :)

Podróże to moja pasja!

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości