aktywnypodroznik aktywnypodroznik
149
BLOG

Pałace i dworki w Warszawie i jej okolicach (6)

aktywnypodroznik aktywnypodroznik Podróże Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

Oto szósta, ostatnia już część naszych weekendowych propozycji na wycieczki po okolicach Warszawy!

26. Starawieś

Majątek w Starejwsito niesamowity, neogotycki pałac z basztami, wieżami widokowymi i ozdobnymi krenelażami. Najpierw właścicielami tych dóbr byli Radziwiłłowie, potem Krasińscy, przed II wojną światową Starawieś znów trafiła w ręce Radziwiłłów. W PRL-u założono tutaj dom wypoczynkowy dla zatrudnionych w Narodowym Banku Polskim. Teraz jest to także ośrodek szkoleniowy NBP, który warto zwiedzić nie tylko ze względu na pałac, ale również i piękny park w stylu romantycznym.

27.Pałac w Opinogórze

Opinogórato pałac słynnego pisarza doby romantyzmu, Zygmunta Krasińskiego (do rodziny Krasińskich domostwo należało od XVIII w.). Pałac wyróżnia się tym, że jest niewielki, za to ma bardzo wysoką (4 kondygnacje!), oktogonalną wieżę. Dramatopisarz niestety nie korzystał wiele ze swej posiadłości, tutaj za to go pochowano w 1859 r. (leży w rodzinnej krypcie w opinogórskim kościele). Obecnie w pałacu mieści się Muzeum Romantyzmu.

28.Patrykozy

Patrykozyto niezwykły neogotycki zameczek wygląda niczym ten z Disneylandu(w epoce romantyzmu, kiedy to pałac ten został wzniesiony, była to bardzo popularna moda). Ukończony w 1843 r. dla generała Teodora Szydłowskiego, który osiadł tu po nieudanym powstaniu listopadowym. Najbardziej charakterystycznym elementem pałacu w Patrykozach jest ogromna, idąca łukiem weranda zaprojektowana na planie wachlarza. Bajkowego klimatu nadają mu dodatkowo różnokształtne dachy, wieżyczki i baszty. W czasie PRL-u w Patrykozach mieściło się przedszkole, mieszkał tu także przez pewien czas chłop, który normalnie trzymał w pomieszczeniach parterowych zamku swoje zwierzęta. Potem pałac poddano remontowi, który niestety przerwano w 1989 r. W 1995 r. kupił go właściciel wielu restauracji, Adam Gessler – niestety Patrykozy znów popadły w ruinę i teraz czekają na kolejnego wybawcę.

29.Pałac Kuczyńskich w Korczewie

Kuczyńscydostali się w posiadanie wsi w 1712 r. i najpierw wybudowali drewniany dwór, który ok. 1830 r. zamieniono na murowany pałac, pięknie położony w okolicach rzeki Bug. Pałac ma styl typowo klasycystyczny: typowy tympanon, 2 kolumny, charakterystyczna wnęka. Ponadto w przyległym do majątku parku (kiedyś pięknym, ze wspaniałą oranżerią!) znajduje się jeszcze drugi pałacyk – „Syberia”, w którym urzędowano w lecie, gdyż dawał znakomity chłód. Po wojnie cały majątek popadł w totalną ruinę, wielokrotnie grasowali z nim rabusie, a potem mieszkali w nim pracownicy PGR-ów. W latach 90-tych dobra odzyskały spadkobierczynie ostatniego właściciela, siostry Ostrowskie, które starają się jak mogą, aby Korczew odzyskał dawną świetność

30.Nowy Duninów

Nowy Duninów to piękny, neogotycki zameczek z czerwonej cegły, z basztą i krenelażami (1862-76). Cały kompleks jest fantastycznie położony w otulinie Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego. Obok mamy również mniejszy pałacyk myśliwski. Poza tym, że był rezydencją pochodzącego z Dolnego Śląska Karola Wilhelma Albrechta von Ike, zwanego potem Ike-Duninowskim, pałac pełnił także fukcję kaplicy zboru ewangelicko-augsburskiego, kina, hotelu i Urzędu Gminy; teraz zaś trafił w ręce prywatne.

31.Pałac Ossolińskich w Sterdyni

Sterdyń-Osada jest rezydencją wybudowaną dla Ossolińskichjeszcze w końcu XVII w. Pałac na tle innych wygląda raczej skromnie, gdyż nadano mu proste cechy klasycyzmu (charakterystyczne trójkątne zwieńczenie od frontu, kolumienki). Aż do II wojny światowej w pałacu mieszkali Krasińscy, po wojnie była tu szkoła, a potem dom Związku Kompozytorów Polskich. Obecnie znajduje się tu hotel, restauracja i sale konferencyjne – wszystko zostało pięknie wyremontowane dzięki biznesmanowi, który w latach 90-tych kupił Sterdyń.

Podróże to moja pasja!

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości