aktywnypodroznik aktywnypodroznik
200
BLOG

Rowerem z Krakowa po Parku Krajobrazowym Orlich Gniazd (Olkusz,

aktywnypodroznik aktywnypodroznik Podróże Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

Oto druga część naszej wycieczki do zamku w Ogrodzieńcu!

Kraków → Olkusz → Klucze → Pustynia Błędowska → Chechło → Rodaki → Żelazko → Ogrodzieniec → Ogrodzieniec Podzamcze → Ryczów → Bydlin → Jaroszowiec → Olkusz → Kraków

Zmierzamy dalej niebieskim szlakiem rowerowym do wsi Rodaki, gdzie kryje się piękna ciekawostka architektoniczna – stary kościół z drewna modrzewiowego, zbudowany bez użycia gwoździ. Trzymamy się niebieskiego szlaku i jedziemy do wsi Żelazko, mijając po drodze Wzgórza Zary – piękne, wapienne ostańce. Tereny te przyciągają co roku mnóstwo wspinaczy i alpinistów, którzy znudzeni sztucznymi ściankami wspinaczkowymi, chcą popróbować swych sił w terenie. W Żelazku skręcamy ze ścieżki rowerowej w lewo na Lachowiznę, a następnie Ogrodzieniec– cel naszej podróży.

Ulicą Krakowską docieramy wprost na zamek, który według wielu znawców szczyci się opinią najpiękniejszego i najbardziej malowniczego w całej Polsce. Został wzniesiony w XIV w. na Górze Janowskiego (504 m n.p.m.), jednej z najwyższych gór w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Twórcy budowli wykorzystali naturalne wzniesienie terenu, różnice poziomów i wapienne skały, które znajdują się także wewnątrz fortecy – z tego powodu zamek w Ogrodzieńcu sprawia wrażenie nieco chaotycznego, choć właśnie to decyduje o jego uroku i malowniczości. Budowla została odbudowana po tym jak w 1241 r. miasto najechali Tatarzy i spalili drewniany wówczas zamek.

Z ogrodzieńskiego Podzamcza udajemy się w drogę powrotną czerwoną ścieżką rowerową do wsi Ryczów z zabytkowymi ruinami strażnicy granicznej z czasów średniowiecza. W Ryczowie ścieżka rowerowa zmienia kolor na niebieski i jedziemy nią znów pośród wapiennych ostańców do Bydlina. Kiedyś wieś ta miała status miasta; był tu wspaniały zamek, po którym pozostały jedynie ruiny.

Wracamy do Olkusza, trzymając się czerwonego szlaku rowerowego, który prowadzi przez Golczowice i Jaroszowiec. Jeżeli mamy nieco więcej czasu i oczywiście odpowiedni sprzęt, możemy wybrać się do jednej z licznych jaskiń, które mijamy po drodze. Najciekawsza grota w tym rejonie to Januszkowa Szczelina, między Jaroszowcem a Rabsztynem, krótka (180 m), ale o zatrważającej głębokości aż 56 m! W latach 70-tych doszło w niej do śmiertelnego młodego grotołaza z Krakowa, w efekcie czego otwór do jaskini został zakratowany. Potem w międzyczasie bloki skalne zawaliły dostęp do najniższych partii groty.

W Olkuszu wsiadamy w pociąg i jedziemy z powrotem do Krakowa.

Więcej informacji:- http://www.zamek-ogrodzieniec.pl - http://www.gmina-klucze.pl  

Tutaj znajdziesz listę wszystkich zamków, które znajdują się na Szlaku Orlich Gniazd!

Przeczytaj o Ojcowskim Parku Narodowym, który znajduje się tylko 18 km od Krakowa!

Jazda po Pustynii Błędowskiej może być super treningiem przed wyprawą na większe połacie piaszczystego terenu. Przeczytaj o rowerowych wyprawach przez Saharę!

Podróże to moja pasja!

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości